Naslovnica
28.3.2024.

Doktori

Doktori odgovaraju:

Neplodnost

 

Doktori

Najnovije

Slika
Rizik infarkta u dijabetičara

“Unatoč napretku u medicinskoj skrbi, kardiovaskularne bolesti ostaju vodeći uzrok morbiditeta i mortaliteta osoba s... Više...
Slika
Špek i luk! Štetno ili korisno?

Masti u slanini su oko 50% mononezasićene, a veliki dio njih je oleinska kiselina, ona ista koja se nalazi i u, hvalevrijednom,... Više...
Slika
Štetne navike za mozak

Neurolozi su ustanovili da mozak ima veliku sposobnost neuroplastičnosti, odn. regeneracije živčanih stanica te prilagodbe... Više...
Slika
Pivski kvasac

Pivski kvasac ili prehrambeni kvasac (lat. Saccharomyces cerevisiae) se koristi prvenstveno u proizvodnji piva i vina. Zbog mnogo... Više...
Slika
Investicijska akademija

Investicijska akademija je HAZEF konferencija koja se održava 14.12. s početkom u 10h na Ekonomskom fakultetu, Trg JF Kennedy 7... Više...
Slika
Znakovi nedostatka magnezija

Magnezij je bitan mineral vitalan za regulaciju srčanog ritma; funkcije mišića, živaca i mozga; i razine energije. Do niskog... Više...
Slika
Jačanje imuniteta

Dolazak jeseni i promjena vremena općenito sa sobom donose povećanu učestalost respiratornih infekcija kao što su prehlada i... Više...
Slika
Emocionalno prejedanje

Emocionalno prejedanje često je vrlo štetno i ogroman mu broj ljudi podlegne. Hrana može biti više od goriva. A okretanje... Više...

Indeks tjelesne mase

Height

Weight



Nutrition Calorie Counter

Promo box

Baner
Baner
Baner
Home Gastro Trtputac - vrtna čarolija
Trtputac - vrtna čarolija PDF Ispis E-mail
Gastro
Nedjelja, 17 Siječanj 2010 13:15

trputacTrputac (bobinac, Plantago L.) je trajna zeljasta, vrlo česta livadska biljka. Pojavljuje se na svim livadama, u poljskim međama, uz rubove putova, u jarcima i na vlažnim plodnim tlima.Neke od domaćih vrsta trpuca, koje su najrasprostranjenije, razlikuju se prema obliku lista i cvata. To su – ženski, širokolisni trputac (Plantago major L.), muški, uskolisni trputac (Plantago lanceolata L.) i srednji trputac (Plantago media L.).

Ženski trputac ima široke debele listove jajastog oblika, na širokoj peteljci. Muški trputac ima uske, duguljaste listove, koji se postupno sužavaju u široku kratku peteljku. Srednji trputac ima široke i ovalne listove. Cvate od svibnja do početka rujna. Beru se listovi, od svibnja do kraja kolovoza - dok je biljka u cvatu i dok još sjeme nije zrelo. Listovi se moraju sušiti (u tankom sloju) odmah nakon branja. Korijen trpuca kopa se od sredine kolovoza pa sve do kraja listopada. Nakon vađenja, korijen se dobro očisti pa naniže na konac i tako suši.

Sastav

Trputac sadrži: glikozide, saponine i gorke tvari, šećer, eterično ulje, klorofil, ksilin, vitamine A, C i K, željezo, kalcij, fosfornu kiselinu i sirišni enzim koji se nalazi u želučanom soku sisavaca i ljudi. Taj sirišni enzim, u zajednici s kiselinama, uzrokuje grušanje mlijeka u crijevima. Trputac je odličan prirodni lijek kod kašlja, hripavca, plućne astme, upale plućnih vrškova, pa čak i kod tuberkuloze pluća. Katar crijeva, probavne smetnje, želučane bolesti, crijevne parazite i krvarenje liječi svježe iscijeđen sok trpuca iz biljke u cvatu. Svježi sok trpuca uzima se više puta dnevno (po jedna jušna žlica soka pomiješanog s pola jušne žlice ugrijane vode). Kneipp preporuča trputac za čišćenje krvi, naročito kod kroničnih kožnih oboljenja.

Za opekotine
Listovi trpuca zgnječe se, premažu bjelanjkom i stave na opekotine.

Za bolove u uhu
U uho se nakapa nekoliko kapi svježeg soka trpuca.

Za plućne bolesti
Trputac u obliku sirupa (dobije se u biljnim ljekarnama) preporučuje se onima koji boluju od plućnih bolesti, plućne tuberkuloze, onima koji teško dišu, kašljucaju i u prsima imaju prekomjeran sluzavi sekret.
Djeca uzimaju više puta dnevno po jednu čajnu žličicu trpučeva sirupa, a odrasli, također više puta dnevno - po jednu jušnu žlicu.
Široki trputac upotrebljava se isto kao i uskolisni trputac.
Čajni oparak od muškog, uskolisnog trpuca priprema se tako da se jedna čajna žličica svježih ili osušenih listova biljke prelije s dva decilitra uzavrele vode.
Pije se dva do tri puta dnevno - po dva decilitra, nezaslađeno i u gutljajima.

Svježi sok trpuca
Svježi sok trpuca, iscijeđen iz listova biljke u cvatu, zajedno s korijenom - koristi se za liječenje upale želuca i crijeva, probavnih smetnji i krvarenja organa za probavu.
Kao oblog - svježi sok trpuca pomaže kod glavobolje.

Liječenje rana i čireva
Poparite svježe listove trpuca pa ih sitno narežite. Tako priređen trputac nanesite na rane ili čireve. Rane će brzo zacijeljeti, a čirevi sazreti i očistiti se.
Kod uboda insekata
Kod uboda insekata (pčele, ose, komarci, muhe i slično) - ubodeno mjesto namažite sokom trpuca, a zatim prekrijte vatom ili krpicom dobro namočenom u svježi sok trpuca. Sok trpuca ublažit će bol i smanjiti otok.
Svježi sok dobijemo tako da listove trpuca operemo, sitno narežemo i u sokovniku iscijedimo. Taj sok dobro je pomiješati s medom. Uzima se 3 – 4 puta na dan po jednu žlicu.
Listove trpuca možemo jesti sirove (na salatu), kuhane (poput blitve, kelja ili kupusa) i začinjene maslinovim uljem i sitno narezanim češnjakom, ili kao varivo.
Liječenje zanoktica
Treba zgnječiti nekoliko listova trpuca i staviti na zagnojeni nokat. Već drugog dana rezultati će biti iznenađujuće dobri. Terapija se nastavlja do potpunog izlječenja neugodnih zanoktica.

Protiv parazita i nametnika u crijevima
Kod parazita i nametnika u crijevima preporučuje se uzimanje sjemena trpuca.

Trudnice, oprez!
Zbog jakog djelovanja trpuca, uzimanje njegovih preparata ne preporučuje se trudnicama.

Način primjene
Čaj: vrhom punu kašičicu lišća staviti na 1/4 litra vode, opariti, pustiti da kratko odstoji.
Čajna mješavina: vrhom punu čajnu kašičicu mješavine bokvice i majčine dušice u jednakim dijelovima opariti sa 1/4 litre vode.
Oblog od lišća: svježe listove trputca oprati, zgniječiti na dasci s kuhinjskim valjkom u lisnatu kašu i staviti na oboljelo mjesto.
Sirup: dvije pune pregršti opranih listova sameljemo u mašini za mljevenje mesa. Toj lisnatoj kaši dodamo malo vode, da se ne slijepi, 300 gr nerafiniranog šećera i 250 gr meda. Uz stalno miješanje neka se kuha na tihoj vatri dok se ne zgusne i tada još vruće nalijemo u flašice i čuvamo u frižideru.

Narodno vjerovanje

trputacPrema srednjevjekovnoj legendi, trputac je nekad bila mlada zaljubljena djevojka. Spremajući se na put, njezin joj je nevjerni dragi obećao da će se vratiti. Obećanje nije ispunio. Ona je čekala i čekala na putu sve dok se nije pretvorila u trputac, najobičniji i najčešći korov koji raste uz puteve. Biljka se koristi u amuletima, napicima i kupkama za jačanje nadnaravnih moći. Trputac možete staviti pod jastuk kako biste odagnali noćne more i zloduhe.

Želite li pojačati njegovo djelovanje, uberite ga za puna mjeseca u planetarnom satu Merkura. Prije nego što ga uberete šapnite biljci što želite da za vas obavi. Na primjer, da vas štiti od napasnika i provalnika. Iskopajte zatim cijelu biljku s korijenom pa je stavite iznad ulaza u vaš stan koji ćete tako zaštititi od neželjenih posjetilaca. www.mirjana-gracan.com

ZZJZPGZ.hr

facebook  youtube

Share
 
Copyright © 2024 Medikus - Medicinski magazin. Sva prava pridržana.