Naslovnica
19.4.2024.

Doktori

Doktori odgovaraju:

Neplodnost

 

Doktori

Najnovije

Slika
Fight against HIV

“To not have to remember that every morning is earth-changing for them,” said Dr. Rachel Bender Ignacio, director of... Više...
Slika
PMS ili prehlada

PMS ili "menstrualna gripa". Svatko tko ima menstruaciju iz iskustva zna da mjesečni ciklus može imati dubok utjecaj na tijelo... Više...
Slika
Coke? Just sugar!

Though most people are wise to the fact that soda isn’t exactly a nutrient-filled drink, you may be wondering just how much... Više...
Slika
Allergiees tips

If you’re an allergy sufferer and you know it’s your time of the year, you may be able to correlate your symptoms, Dr. Emily... Više...
Slika
5 znakova moždanog udara

Često ljudi mogu doživjeti ono što se obično naziva "mini moždani udar" ili "moždani udar upozorenja" prije nego što... Više...
Slika
Sleeping type

The relationship between sleep and health is complex. A new study has identified four distinct types of sleepers to understand it... Više...
Slika
Forget big feet

A surgeon specializing in sexual health says you cannot tell the size of a man’s penis simply by looking at his hands or feet.... Više...
Slika
Allergies gets longer

If you’re suffering from allergies right now, we’ve got some bad news for you. Chances are you live in a city where the... Više...

Indeks tjelesne mase

Height

Weight



Nutrition Calorie Counter

Promo box

Baner
Baner
Baner
Home Fokus Mala putna ljekarna
Mala putna ljekarna PDF Ispis E-mail
Fokus
Četvrtak, 16 Srpanj 2009 19:00

first-aid-boxZa bezbrižno putovanje uvijek je dobro nositi sa sobom svoju malu putnu ljekarnu u kojoj će se naći lijekovi, pribor za prvu pomoć, flasteri i zavoji za obradu rane, kao i sredstva za osobnu higijenu. Ako ste na terapiji lijekovima, pobrinite se da prije putovanja pribavite dovoljnu količinu lijekova i drugi potreban pribor. Također obavezno ponesite medicinsku dokumentaciju i popis lijekova koje uzimate.

Lijekovi

  • Lijekovi protiv alergije. Lijekovi protiv alergije uzimaju se prema preporuci liječnika, u dozi, vremenu i na način kako je to odredio liječnik. Osobe koje otprije imaju iskustvo s alergijom na sunce, u dogovoru s liječnikom, mogu započeti s uzimanjem lijeka i par dana prije izlaganja suncu, no za te je osobe najbolje u potpunosti izbjegavati sunce.
  • Analgetici i antipiretici. Lijekovi koji istodobno smanjuju bol i snižavaju temperaturu obavezno moraju biti dio svake putne ljekarne. To su lijekovi koji sadržavaju npr. paracetamol, acetilsalicilnu kiselinu ili ibuprofen.
  • Tablete protiv bolesti kretanja. Ukoliko ste skloni mučnini i povraćanju tijekom putovanja, na put obavezno ponesite antiemetike. Tablete se uzimaju pola sata prije vožnje i mogu se uzeti više puta na dan.
  • Sredstva protiv proljeva i zatvora. U ljetnim mjesecima česte su viroze koje uzrokuju proljev. Ako dođe do proljeva, savjetuje se nastaviti s normalnom prehranom uz izbjegavanje hrane koja sadržava puno vlakana. Za obnovu crijevne flore dobro je koristiti probiotičke preparate na bazi mliječnih bakterija. Za zatvor se koriste čepići i čajevi (biljka senna).
  • Zaštita od insekata. Sredstva za zaštitu od insekata (repelenti) primjenjuju se nanošenjem na kožu, djeluju do tri sata, nakon čega se ponovno nanose. Proizvode se u obliku losiona, mlijeka, stikova ili flastera, a ako s vama putuje i dijete, treba paziti da je sredstvo koje kupujete prilagođeno dobi djeteta.
  • Sredstva nakon uboda insekta. Sredstva koja se primjenjuju nakon uboda insekta su obično gelovi koji ugodno hlade, a imaju i dodatak tvari koja sprječava crvenilo, oteklinu i svrbež. Ona se primjenjuju i nakon opekotina od morskih žarnjaka (meduza, vlasulja), a pomažu i ako dođe do opeklina od sunca.
  • Sredstva za zaštitu kože. Najbolja zaštita kože je izbjegavati boravak na suncu, nositi šešir i laganu udobnu odjeću koja pokriva kožu. Ako se odlučite izlagati suncu, neophodna su vam sredstva za zaštitu kože od sunca s visokim faktorom zaštite (SPF 15 i više) te hidratantni losion ili mlijeko koji će nakon sunčanja koži vratiti vlagu.
  • Kapi protiv crvenila i suhoće očiju. Tijekom putovanja i na odmoru, nadraženost očiju mogu izazvati klimatizacijski sustavi (u automobilu, hotelu ili sl.) kao i pelud različitih biljaka. Iste kapi koriste se i za vlaženje tijekom nošenja svih vrsta leća.
  • Sprječavanje dehidracije. Tijekom proljeva, povraćanja, visoke temperature ili intenzivnih znojenja iz organizma se, osim tekućine, gube i soli (elektroliti) koje je neophodno nadoknaditi. Stoga na putovanju treba imati prah s kojim se može napraviti otopina za oralnu rehidraciju kojom se nadoknađuju i tekućina i soli.
  • Čepići i kapi za uši. Osobama koje imaju problema sa začepljenjem uha prilikom kupanja, čepići će spriječiti prodor vode, a ukoliko voda dospije u uho, najbolje je uho isprati kapima za sušenje uha. Ukoliko ipak dođe do upale uha, nos treba kapati kapima za nos kako bi se smanjio pritisak na uho, a ako to ne pomogne, treba potražiti liječničku pomoć.

Pribor za prvu pomoć

Flasteri (vodootporni), zavoji, dezinficijens, antiseptik isterilne komprese. Važno je imati na putovanju škarice i pincetu, posebno ako se vrijeme provodi u prirodi. Za prvu pomoć kod ogrebotina ili manjih posjekotina, ranu prvo treba dobro isprati sa sredstvom za čišćenje rana, a potom treba zaštititi flasterom ili gazom. Ukoliko je posjekotina dublja ili veća, najbolje je potražiti pomoć liječnika.

 

Medicinska dokumentacija

Obavezno ponesite iskaznicu zdravstvenog osiguranja (osnovnog i dopunskog). Ako bolujete od neke bolesti i uzimate lijekove, sa sobom obavezno ponesite medicinsku dokumentaciju i popis na kojem čitko piše sastav i ime lijeka koji morate uzimati. Također ponesite broj telefona svog obiteljskog ili specijalističkog liječnika.

16.07.2009.

facebook  youtube

 

Share
 
Copyright © 2024 Medikus - Medicinski magazin. Sva prava pridržana.