Naslovnica
21.8.2019.

Doktori

Doktori odgovaraju:

Neplodnost

 

Doktori

Najnovije

Slika
Dina-plivačka maratonka

Dina Levačić uspjela je jučer, 19.08. preplivati kanal Tsugaru u dalekom Japanu, što će reći da je 23-godišnja daljinska... Više...
Slika
ZeGeVege festival 2019

U Zagrebu na Trgu bana Jelačića dana 6. i 7. rujna 2019. održati će se 12. hrvatska Veganmania u organizaciji Udruge... Više...
Slika
Otkriće EKG-a

Willem Einthoven, nizozemski liječnik, rođen u današnjoj Indoneziji je dovršio prvi praktični sustav... Više...
Slika
Cest is d Best

Po 22. put Cest is d Best, zagrebački festival od 30/05/2018 do 03/06/2018 predstavlja ulične zabavljače, likovne umjetnike,... Više...
Slika
Stop alkoholu

U Hrvatskoj danas ima oko 250 tisuća ovisnika o alkoholu, od čega 50 tisuća žena. Jeste li kad razmislili o tome koliko... Više...
Slika
Vježbanjem do hormonalne ravnoteže

Problemi poput razdražljivosti, problematičnog tena, poremećaja u spavanju, umora i/ili apatije pa sve do disbalansa u libidu... Više...
Slika
Leonardo-istinski genije

Leonardo da Vinci bio je pravi genij koji je svojim prisustvom krasio ovaj svijet od 15. travnja 1452. do 2. svibnja 1519. On je... Više...
Slika
Jarunski susreti 2019.

Društvo "Sport za sve-Centar" poziva vas 24.5. (subota) u 10h na sportsko druženje pod nazivom Jarunski susreti 2019. Tom... Više...

Indeks tjelesne mase

Height

WeightNutrition Calorie Counter

Promo box

Baner
Baner
Baner
Baner
Home Novosti Dan bijelog štapa
Dan bijelog štapa PDF Ispis E-mail
Novosti
Utorak, 14 Listopad 2008 00:00

bijeli-stapBijeli štap nije samo sredstvo za postizanje samostalnosti, već i simbol slijepih građana u našem društvu. 15. listopada svake godine slavimo kao "Dan bijelog štapa" da odamo počast dostignućima slijepih i slabovidnih osoba i da priznamo značenje bijelog štapa za sve veću samostalnost ove populacije. Danas bijeli štap predstavlja pomagalo i simbol za slijepe, a  kroz povijest služili su slijepima i slabovidnima kao pomagalo u kretanju. .

 

 Povijest upotrebe bijelog štapa

Već nam i zapisi iz biblijskih vremena govore kako se pastirska palica koristila na samotnim putovanjima, a slijepi su takvo pomagalo koristili da im označi prepreke koje im se nađu na putu. Vijekovima se štap koristio kao pomagalo na putovanjima i sve do dvadesetog vijeka štap nije kao danas bio prihvaćen kao simbol koji će druge upozoriti da se radi o slijepoj osobiNova uloga bijelog štapa potječe iz desetljeća između dva svjetska rata, a nastala je prvo u Evropi te se kasnije proširila i u Sjevernu Ameriku. James Biggs iz Bristola tvrdi da je on izmislio bijeli štap 1921. godine nakon što je nesretnim slučajem izgubio vid. Umjetnik se morao ponovno prilagoditi svojoj okolini budući da je sve više bio ugrožavan od rastuće najezde motornih vozila oko svoje kuće. Obojio je stoga svoj štap za šetnju bijelom bojom kako bi ga vozači lakše mogli primijetiti. Trebalo je međutim proći još deset godina da prisutnost bijelog štapa bude priznata od strane društva.

U veljači 1931. godine Guilly d'Herbemont predstavio je plan za kretanje slijepih osoba s bijelim štapom u Francuskoj. O ovoj kampanji pisalo se i u britanskom tisku što je dovelo do sličnog plana financiranog od strane Rotary klubova diljem Velike Britanije. U svibnju 1931. godine BBC je u svojim radio emisijama preporučao da bi slijepe osobe trebale nositi bijeli štap koji će na svjetskom nivou biti prepoznat kao simbol za označavanje slijepih i slabovidnih osoba.

Uvođenje bijelog štapa u Sjevernoj Americi pripisuje se organizaciji Lion's Club International. Tako je 1930. godine član Lion's Club Internationala spazio slijepog čovjeka kako uz pomoć crnog štapa pokušava prijeći prometnu ulicu. Uvidjevši da je crni štap bio jedva vidljiv vozačima Lion's Club odlučio je crni štap zamijeniti štapom bijele boje kako bi ga učinio što vidljivijim za nadolazeće vozače. God. 1931. Lion's Club International započeo je s nacionalnim programom promoviranja korištenja bijelog štapa za slijepe osobe. Dvadesetih i tridesetih godina prošlog stoljeća slijepe osobe kretale su se držeći štap diagonalno u istoj poziciji i uloga štapa bila je simbolična – predstavljala je znak raspoznavanja. Ali kad su se slijepi vojni veterani vratili iz Drugog svjetskog rata u Ameriku, oblik i korištenje bijelog štapa bili su dodatno izmijenjeni u pokušaju da se veteranima pomogne da se što bolje uklope u životnu sredinu kod svoje kuće.

Hooverova metoda

bj-stapDr Richard Hoover razvio je metodu "dugog štapa" ili "Hooverovu" metodu kretanja štapom. Takvi štapovi zamišljeni su tako da se koriste kao pomagalo pri kretanju i štapu je vraćena njegova izvorna uloga sredstva za kretanje, istovremeno imajući u vidu njegovu simboličnu ulogu označivača samostalnosti slijepih. Sve je bliže bio trenutak kad će vladina politika prihvatiti štap kao simbol samostalnosti slijepih.

 

Prva posebna Uredba o bijelom štapu bila je izdana u prosincu 1930. godine u Peoriji, savezna država Illinois. Ona je omogućila zaštitu slijepih pješaka i davala im pravo prednosti kad su nosili bijeli štap. God 1935. savezna država Michigan počela je promociju bijelog štapa kao vidljivog simbola za slijepe. 25. veljače 1936. godine izdana je uredba za grad Detroit kojom se priznaje bijeli štap. Da bi se ova uredba obznanila, održana je prezentacija u Gradskoj vjećnici gdje su bile predstavljene slijepe i slabovidne osobe s bijelim štapom. A slijedeće godine Donald Schuur napisao je prijedlog zakonske odredbe i podnio ga Državnom Zakonodavnom Tijelu. Prijedlog je osiguravao vlasniku bijelog štapa zaštitu na ulici u Michiganu. Guverner, Frank Murphy, ugradio je prijedlog u zakon 1937. godine.

Proglašenje Dana bijelog štapa

Ranih šezdesetih više državnih organizacija i ustanova za rehabilitaciju i pomoć slijepim i slabovidnim osobama u Sjedinjenim državama poticalo je Kongres da dan 15. listopada bude proglašen Danom bijelog štapa u svih 50 saveznih država. I to je označilo vrhunac u dugoj kampanji organiziranog pokreta slijepih za priznavanje bijelog štapa na nivou saveznih država kao i na nacionalnom nivou. 6. listopada 1964. zajednička odluka Kongresa, HR 753, ugrađena je u zakon i dala je ovlaštenje predsjedniku Sjedinjenih Država da proglasi 15. listopada "Danom bijelog štapa".

U Rezoluciji je stajalo: "Senat i Predstavnički Dom (Kongres) odlučili su da se ovom odlukom ovlašćuje predsjednik Sjedinjenih Država da izda proglas kojim se dan 15. listopada proglašava "Danom bijelog štapa" i ujedno poziva građane Sjedinjenih Država da proslavljaju taj dan odgovarajućim svečanostima i manifestacijama." Tako je svega nekoliko sati nakon donošenja kongresne odluke predsjednik, Lyndon B. Johnson, ušao u povijest kao prvi čovjek koji je proglasio dan 15. listopada Danom bijelog štapa.

Proglas o bijelom štapu

Predsjednički proglas istakao je važnost korištenja bijelog štapa kao pomagala i kao vidljivog simbola. Nadalje, u prvom Proglasu o Bijelom Štapu predsjednik Johnson odao je priznanje slijepim ljudima na rastućem duhu neovisnosti i sve većoj odlučnosti da žive samopouzdano i dostojanstveno. On je među ostalim rekao: "U našem društvu bijeli štap je postao jedan od simbola sposobnosti slijepih ljudi da se samostalno kreću. Njegova upotreba promiče lijepo ponašanje i priliku slijepih ljudi da se kreću našim ulicama i cestama."

Od 1964. predsjednik Sjedinjenih Država tijekom mnogih godina proglašavao je 15. listopada Danom bijelog štapa. Tako nas je i 15. listopada godine 2000. predsjednik Bill Cliton podsjetio na povijest bijelog štapa kao pomagala i njegove svrhe kao simbola sljepoće: "Ljudi uz odgovarajuću obuku, koristeći se bijelim štapom, imaju veću sposobnost kretanja i uživaju veću sigurnost i određuju gdje se nalaze rubnici, stepenice, neravni pločnici i druge fizičke prepreke na njihovom putu. Bijeli štap im je naime omogućio slobodu neovisnog putovanja do njihovih škola, radnih mjesta i da potpunije sudjeluju u životu svoje zajednice. To nas podsjeća da su jedine zapreke na koje nailaze invalidne osobe diskriminarajući stavovi i praksa s kojima ih je današnje društvo već mnogo puta suočavalo. Kad slavimo Dan bijelog štapa, sjetimo se povijesti bijelog štapa i njegovog nastanka kao pomagala i njegove simbolike kroz povijest – a ona je imala značenje samostalnosti. Sjetimo se također i događaja koji su omogućili proslavu Dana bijelog štapa."

www.ipsis.hr

facebook  youtube

 

Share
 
Copyright © 2019 Medikus - Medicinski magazin. Sva prava pridržana.