Ambrozija u cvatu |
![]() |
Medicina |
Ponedjeljak, 29 Kolovoz 2011 09:19 |
Otporna biljka Svaka biljka ambrozije proizvede više od 60.000 sjemenki koje mogu preživjeti u zemlji više od 30 godina i izdržati uvjete smrzavanja. Zrnce peludi izgleda kao šiljata kugla i ima dobre aerodinamičke osobine, te može putovati i do 300 kilometara. Stablo joj je uspravno, razgranjeno, posuto grubim dlačicama, na presjeku je četvrtastog oblika, a listovi su jajolika oblika, posuti dlačicama, uskih režnjeva. Cvjetovi u obliku grozdastih cvatova na vrhovima su stabla ili grane, žućkaste su boje.
Alergija na ambroziju pripada u skupinu polenoza, alergijskih bolesti koje izaziva pelud. Liječenje se provodi uzimanjem odgovarajućih lijekova (antihistaminika, kod osoba koje nemaju teži oblik alergije). Pri alergijskoj astmi potrebno je hormonsko liječenje kortikosteroidima, koji se daju u obliku tableta ili otopina za inhalacije pumpicama. Preporučuje se i čaj od žalfije (kadulje) koji služi za ispiranje sluznica nosa i usta, a njome se može isprati i sluznica očiju, lica, te preventivno cijelog tijela. Izbjegavanje ambrozije U vrijeme cvjetanja ambrozije, preporučuje se:
Suzbijanje Pojedinačne biljke mogu se suzbiti čupanjem zajedno s korijenjem pri čemu treba nositi rukavice, jer je stabljika prepuna grubih dlačica. U slučaju većih površina preporučuje se košenje prije cvatnje ambrozije to do 5 cm od tla. Velike površine i površine pod poljoprivrednim kulturama treba tretirati s određenim pesticidima. Gradovi Osijek i Zagreb jedini u zemlji imaju odgovarajuće mjerne stanice za ispitivanje koncentracije peludi ambrozije. U Osijeku je pokrenut projekt suzbijanja ambrozije, a u Varaždinskoj županiji pokrenuli su izdavanje prigodnih letaka kojima se građani upozoravaju na opasnosti od te biljke. Gradsko poglavarstvo grada Zagreba pokrenulo je inicijativu za uklanjanje ambrozije iz dvorišta, vrtova, neobrađenog zemljišta, javnih zelenih površina, te uz javne prometnice. Obveza uklanjanja odnosi se na sve javne i fizičke osobe, a za neizvršenje te obveze bit će izrečene kazne od 200 do 1.000 kuna. |