Uz malu pomoć prijatelja-Facebook |
![]() |
Fokus | |
Ponedjeljak, 08 Studeni 2010 00:00 | |
Facemash skandal Upravo neželjeni publicitet Facemasha svrnuo je pozornost trojice starijih studenata na njega. Bili su to blizanci Tyler i Cameron Winklevoss i njihov prijatelj Divya Narendra koji su ga pozvali ovog kompjuterskog wunderkinda da im dovrši programiranje softvera društvene mreže na Harvardu. Oni su zamislili Harvard Connection, stranicu za upoznavanje studenata, ali nisu dovoljno poznavali informatiku da bi ju sami znali napraviti, te su za svoju ideju tražili odgovarajućeg programera. Zuckerberg je pogledao njihove nacrte, pozitivno ih ocijenio i rekao da će pokušati. Sljedećih par mjeseci javljao im je da radi na tome, koliko mu dozvoljavaju obaveze na fakultetu, međutim neugodno su se iznenadili kada su 2004. u studentskim novinama pročitali da je pokenut theFacebook.com, stranica za društveno umrežavanje, upravo kakvu su oni zamislili. Pogledavši na internetu Facebook, shvatili su da su prevareni i da je to upravo stranica kakvu su zamislili. Obratili su se Zuckerberg, no im je tvrdio da je njegova stranica samo nalik njihovoj, da im ništa nije obećao, niti potpisao, i da se zapravo on treba osjećati prevarenim jer su ga željeli iskoristiti. U nedoumici braća Winklevoss pisali su i rektoru Harvarda, ali im je odgovorio da se njega međusobni konflikti studenata ne tiču, pa su zatim podnijeli sudsku tužbu.
Pravac Kalifornija Broj prijavljenih studenata na Facebook iz dana u dan je rastao, pa je uskoro Mark sa svojim cimerima Dustin Moskovitzem i Chris Hughesom proširio stranicu i na druge fakultete tzv. Ivy League. Sa rastom prometa na stranici rasla je potreba za internetskim prostorom, te se udružio sa prijateljem Eduardom Saverinom koji je imao nešto novca zarađenog dionicama, kako bi kupili dodatnog prostora. S njim je dogovorio podjelu dobiti, koja se zasad još nije naslućivala, u omjeru 70:30. Po završietku školske godine, Mark je odlučio otići u u Silicijsku dolinu, "Meku" kompjuteraša, a Eduardo u New York na stručnu praksu gdje je imao namjeru tražiti ulagače.
Iako izguran iz vlastite kompanije, Parker je imao kontakte i "nos" za dobre poslove na internetu, a u Facebooku je odmah prepoznao mogućnost za bogaćenje, kao i talent tog malca zaljepljenog za kompjuter. Kada je Eduardo razočaran, zatvorio zajednički račun, Mark se okrenuo za pomoć Parkeru i dobio prvu veliku financijsku injekciju od Petera Thiela, vlasnika PayPala u visini od pola milijuna dolara. Ostalo je povijest... Fikcija ili stvarnost Na temelju knjige Ben Mezricha "Slučajni milijarderi-kako je osnovan Facebook", Aaron Sorkin ("Zapadno krilo") je napisao scenarij po kojem je David Fincher ("Sedam") snimio film "Društvena mreža" s Jesse Eisenbergom u gl. ulozi. Upitan što misli o filmu, Mark Zuckerberg je komentirao: "Ne sjećam se da je moj život posljednjih 6 godina bio tako zabavan kako je prikazano, zapravo je bilo jako puno programiranja i kodiranja, ali tako je to na filmu."
Vezano Time: Mark Zuckerberg-osoba godine - Dnevnik.hr Elizabeta II otvorila Facebook profil - Jutarnji.hr |